Hranice
Je ve všeobecné známosti, že krajské hranice v současnosti hrubě nerespektují zemské hranice. Podrobný průběh můžete najít na (dočasně nedostupných) dalsimoravak.wordpress.com, kde najdete taky průběh hranice v rámci katastrů obcí. Průběh hranice v kontextu obcí je však vidět na (funkční) mapě možné budoucí podoby hranice (moravské obce jsou vyznačeny zeleně) alespoň v autorově novějším článku, věnujícím se tomuto tématu.
Zde je uveden stručný popis západní hranice Moravy (nejstručnější možný vzhledem k současnému členění státu):
Z Jihočeského kraje patří na Moravu:
- Z okresu Jindřichův Hradec:
- celý obvod obce z rozšířenou působností Dačice (+ Slavonice) mimo nepatrnou část obce Studená (osada Nový Svět v k. ú. Domašín u Studené)
- v obvodu Jindřichova Hradce dále obce Popelín, Jilem a menší části obcí Kunžak (Valtínov), Strmilov (Česká Olešná, Malý Jeníkov, Palupín) a Zahrádky (Horní Dvorce)
Z kraje Vysočina patří na Moravu:
- Okres Třebíč: celý okres
- Z okresu Jihlava:
- obvod obce s pověřeným úřadem Telč
- obvod obce s pověřeným úřadem Třešť kromě menší části obce Batelov (Bezděčín)
- z obvodu Jihlavy leží na Moravě obce Bítovčice, Brtnice, Brtnička, Cerekvička-Rosice, Čížov, Dlouhá Brtnice, Hladov, Hrutov, Kamenice, Kněžice, Kostelec, Kozlov, Luka nad Jihlavou, Malý Beranov, Měšín, Otín, Puklice, Rancířov, Rantířov, Stonařov, Suchá, Velký Beranov, Vilanec a Vysoké Studnice, v Čechách pak Bílý Kámen, Boršov, Cejle, Dudín, Dušejov, Dvorce, Hojkov, Hubenov, Hybrálec, Ježená, Kalhov, Milíčov, Mirošov, Opatov*, Plandry, Rohozná, Smrčná, Střítež, Šimanov, Ústí, Větrný Jeníkov, Vyskytná nad Jihlavou, Zbilidy a Zbinohy. Samotná Jihlava leží převážně na Moravě, v Čechách se nachází pouze části Antonínův Důl, Heroltice u Jihlavy, Pávov, Staré Hory, Zborná, větší část Bedřichova Dolu a malá část k. ú. Jihlava. Z obce Dolní Cerekev leží na Moravě k. ú. Spělov
- z obvodu obce s pověřeným úřadem Polná obce Arnolec, Jamné, Jersín, Nadějov, Rybné, Stáj, Věžnice (ta u D1)** a Zhoř
- Z okresu Žďár nad Sázavou:
- obvody obcí s pověřeným úřadem: Velká Bíteš, Velké Meziříčí, Bystřice nad Pernštejnem
- obvod obce s pověřeným úřadem Nové Město na Moravě mimo menší části obcí Jimramov (Sedliště, Trhonice, Benátky) a Křižánky (České Křižánky, České Milovy)
- obvod obce s pověřeným úřadem Žďár nad Sázavou mimo obce Chlumětín, Karlov, Malá Losenice, Nížkov, Nové Dvory, Poděšín, Polnička, Račín, Radostín, Rosička, Sirákov, Světnov, Škrdlovice, Velká Losenice, Vepřová, Vojnův Městec a částí obcí. Do Čech dále náleží větší části obcí Svratka a Sázava, část obce Herálec a malá část Žďáru nad Sázavou (Stržanov a část k. ú. Zámek Žďár)
- Z okresu Pelhřimov:
- menší část obce Počátky (Prostý, Vesce u Počátek, Horní Vilímeč)
Z Jihomoravského kraje patří na Moravu:
- celý kraj až na kastrální území Jobova Lhota (součást obce Kněževes - okres Blansko)
Z Pardubického kraje patří na Moravu:
- Z okresu Svitavy:
- celý obvod obce s rozšířenou působností Moravská Třebová (+ Jevíčko)
- z obvodu Svitav obce Svitavy, Bohuňov, Hradec nad Svitavou, Javorník, Pohledy, Rozhraní, Rudná, Sklené, Študlov, Vendolí a Želivsko. Na Moravě dále leží katastrální území těchto obcí Brněnec (Moravská Chrastová a Chrastová Lhota), Březová nad Svitavou (Březová nad Svitavou, Moravská Dlouhá a Muzlov), Kamenná Horka (většina obce - dřívější Moravská Kamenná Horka), Radiměř (někdejší Moravská Radiměř), Karle (větší část katastru Ostrý Kámen, dříve Moravský Ostrý Kámen) a Koclířov (malá část k. ú. Hřebeč)
- Z okresu Ústí nad Orlicí:
- na Moravě leží obce Krasíkov, Lubník, Strážná a Tatenice, větší části obcí Cotkytle (Cotkytle) a Červená Voda (Červená Voda, Šanov u Červené Vody, Moravský Karlov, Bílá Voda, Mlýnice u Červené Vody, Mlýnický dvůr) a část obce Dolní Morava (Velká Morava)
* V okrese Třebíč se nachází poblíž hranic s okresem Jihlava také Opatov, který je ovšem na Moravě. Zde uvedený Opatov se nachází západně od Jihlavy poblíž Vyskytné, tedy v Čechách.
** V obvodu obce z rozšířenou působností Polná se nachází dvě obce Věžnice. Jedna z nich (SSZ od Polné) je už v okrese Havlíčkův Brod, tedy v Čechách, druhá z nich (JJV od Polné, poblíž dálnice D1) je v okrese Jihlava, na Moravě.
Pozn.: Účelem tohoto seznamu je především poskytnout informace o tom, jestli se určitá obec nebo částo obce nachází na Moravě. Nezahrnuje tedy drobné změny hranic katastrů po roce 1948. Pro podrobné informace o historickém průběhu hranice (např. terénní výzkum) není vhodné používat současné katastrální mapy a tyto úpravy zohlednit. Tomuto tématu se věnuje portál Bomosil.eu.
Mapa resp. obrys země Moravskoslezské
V současnosti je výběr map Moravy, na kterých je dostatečně přesně zakreslena její západní hranice, poměrně malý a žádná ze současných existujících nebyla vhodná (např. u nich chybí zeměpisné souřadnice). Proto byla vytvořena jednoduchá mapa shromážděním souřadnic hraničních bodů a na jejich základě základní obrys. Dále byla přidána pozice většiny měst. Kliknutím zobrazíte větší verzi v svg.
Zobrazovací metoda z koule na plochu byla zvolena jedna z nejjednoduších zobrazení (rovnoběžky vodorovné a vzdálenosti poledníků jsou stanoveny stejně jako ve skutečnosti (r×cos φ), tj. zachovává se velikost plochy), která by měla být pro tuto malou část zeměkoule dostačující.
Použité souřadnice jsou také použity na vyznačení obrysu Moravy na mapách googlu:
Struktura území ČR
Pro potřeby různých statistických zpracování byl upraven jeden soubor ČSÚ tak, že k jednotlivým byla dopsána příslušná země (C - Čechy, M - Morava, S - Slezsko). Pokud je daná obec na obou stranách hranice, je označena dvěma písmeny, přičemž první značí tu zemi, kde je větší část (např. MC znamená, že obec je převážně na Moravě a část leží v Čechách). Soubor si můžete stáhnout zde. Pomocí různých filtrů by tak pomocí ní měly jít relativně jednoduše získat různá data o Moravě jako celku, pokud jsou k dispozici data o jednotlivých obcích (obce jsou ve stavu k roku 2007).
Části obcí - historické země
Následující přehled přináší podrobnější přiřazení historických zemí k jednotlivým částem obcí (aktualizováno podle stavu v roce 2013). Tato tabulka nezahrnuje české obce, vyjma východního okraje Čech podél zemské hranice.
Narozdíl od Moravy a Čech, které si v průběhu staletí zachovávaly poměrně výraznou územní jednotu (změny se zpravidla týkaly jen okrajových území), Slezsko procházelo poměrně bouřlivým vývojem. Jednotlivá slezská území v ČR tak mají poněkud odlišnou historii, která je v přehledu zohledněna. Následující přehled zachycuje přehled území, uložených ve výše uvedeném souboru ve sloupci zem:
- M - Morava
- E - Moravské enklávy ve Slezsku
- do roku 1783 součást Moravy
- poté spravováno slezskými úřady podle moravských zákonů
- S - Slezsko opavské (Opavsko)
- v raném středověku součást Moravy
- cca. od 13. století Opavsko uváděno jako samostatná zem mezi Moravou a Slezskem
- postupně došlo k oddělení Krnovského knížectví a Bruntálského panství
- v průběhu 17. století potvrzeno jako součást Slezska
- r. 1742 připadla severní část Prusku
- P - Slezsko pruské (Hlučínsko)
- do r. 1742 stejné jako Opavské
- 1742 - 1920 součást Pruska / Německa
- T - Slezsko těšínské (Těšínsko)
- původně Horní Slezsko, roku 1281 vzniklo Těšínské knížectví
- od roku 1653 pod vládou Habsburků
- po 1. světové válce jeho západní část připojena k Českoslovnesku
- N - Slezsko niské (+- dnešní Jesenicko)
- původně Dolní Slezsko, postupný vznik Niského knížectví
- roku 1742 se větší část knížectví stala součástí Pruska, zbytek zůstal součástí rakouského Slezska
- roku 1782 zaniklo Niské knížectví (rakouská část) jako jednotka státní správy, roku 1850 i jako správní jednotka
- R - Dolní Rakousko
- jižní část Moravy, která byla do roku 1920 součástí Dolního Rakouska
- Valticko (cca. 5 obcí) + Dyjský trojúhelník (neosídlený)
- U - Slovensko / Uhry
- Osada Sidonie, jejíž část byla do roku 1997 součástí Slovenska (dříve Uher)
- C - Čechy
V průběhu historie se pochopitelně částečně měnila i příslušnost k jednotlivým zemím, je tedy použita hranice z roku 1918, pouze mezi Niským knížectvím a Opavskem je použita hranice z roku 1850, kdy Niské knížectví zaniklo jako správní jednotka.